_
Проведіть безкоштовний check-up Вашої ротової порожнини
Заповніть форму, і ми відповімо на
ваші запитання.
_

Лікування діастеми

Приблизно у 20% населення Землі діагностується діастема. Міжзубна щілина знижує самооцінку, впливає дикцію, викликає стоматологічні проблеми, тому відкладати лікування не можна. Лікарі сімейної стоматології City Smiles проведуть діагностику та запропонують оптимальні шляхи вирішення.

_

Що таке діастема?

Великий проміжок між першими різцями (передніми зубами) називається діастемою, а щілина між зубами на інших ділянках щелепи – трьома. Найчастіше діастема діагностується на верхньому зубному ряду, але може утворитися на нижній щелепі. Розмір щербинки – від 1 до 6 мм.

_

Ортодонтичні методи

Усунути щілину між різцями дозволяє ортодонтичне лікування. На результат доведеться чекати довше, але для його досягнення не потрібно обточувати зуби, а виправити можна навіть складні дефекти (якщо крім щілини присутня скрученість, діагностований неправильний прикус). Процес зближення сусідніх одиниць відбувається поступово за рахунок постійно чинного і точно прорахованого зовнішнього тиску.

 • Брекет-система. На зуби приклеюються мініатюрні брекети (металеві брекети, керамічні брекети, сапфірові), в пази встановлюється ортодонтична дуга з пам'яттю форми (способи кріплення – лігатури або замочки на самих брекетах). У процесі лікування пацієнт входить у стоматологію на планові візити. У міру виправлення дефекту дуги змінюються більш жорсткі. Після зняття системи ефект закріплюється за допомогою незнімних ретейнерів (вони непомітні для оточуючих, оскільки фіксуються на тильній стороні зубного ряду) або знімних конструкцій (кап, трейнерів).
 • Елайнери. Принцип дії такого ортодонтичного пристосування схожий з брекет-системою – на зуби виявляється постійна дія, що зближує та вирівнює їх. Апарат виготовляється індивідуально по зліпку щелепи і є прозорою капою, яку потрібно носити близько 20-22 годин на добу. У процесі лікування змінюється кілька конструкцій (змінюється сила дії). Як і при лікуванні брекетами, потрібен ретенційний період (зазвичай використовуються капи, які пацієнт носить уночі та кілька годин вдень).
 • Платівки. Такі пристрої використовуються при лікуванні діастеми у дітей - як основний метод виправлення аномалії у дорослих вони неефективні. Платівки мають щадний вплив, не викликають дискомфорту. Конструкція складається з дуги та піднебінної частини – як і брекети чи елайнери, вона чинить тиск на зуби, виправляючи дефект. Платівки бувають незнімними та знімними. Перші працюють за принципом брекет-системи – на планових візитах лікар здійснює корекцію, змінюючи силу натягу. При використанні знімної конструкції через певний період часу змінюють на нову (змінюється сила впливу).
Платівки бувають незнімними та знімними. Перші працюють за принципом брекет-системи – на планових візитах лікар здійснює корекцію, змінюючи силу натягу. При використанні знімної конструкції через певний період часу змінюють на нову (змінюється сила впливу).

Якщо у дитини з'явилася щербинка між передніми чи жувальними зубами, варто відвідати стоматологію – тільки лікар може правильно оцінити ситуацію. Звернутися по допомогу можуть і дорослі пацієнти. У City Smiles прийом ведуть досвідчені фахівці (досвід роботи – понад 10 років). У діагностиці та лікуванні діастеми та трьох використовується сучасне обладнання, застосовуються якісні матеріали від перевірених виробників. Здійснюється художня реставрація, встановлюються вініри та брекет-системи, проводиться лікування за допомогою виготовлених по зліпку щелепи елайнерів. Надається гарантія.

_

Причини

Міжрізцева щілина може утворитися внаслідок генетичної схильності. Інші причини:

 • патології розвитку вуздечки - вона може бути надто масивною, короткою або низько прикріпленою;
 • аномалії зубного ряду - маленький розмір різців, раннє випадання або пізнє прорізування зубів, неправильне їх розташування, менше або більше;
 • шкідливі звички - проміжок між зубами збільшується, якщо дитина звикла смоктати пальці, прикушувати ручку або олівець, гризти нігті;
 • велика кісткова перегородка між різцями (характерно для верхньої щелепи);
 • ускладнення захворювання пародонту (втрата кісткової тканини, що дає опору зубам).
_

Види

Діастема буває:

 • помилкова – вона з'являється у дитини при інтенсивному зростанні щелепи та/або невеликому розмірі зубів, щербинка пропадає після формування постійного прикусу;
 • істинною – вона діагностується у дітей та дорослих, щілина усувається лише із застосуванням спеціальних методів лікування.
_

Про необхідність лікування

Справжню діастему необхідно лікувати – ця аномалія викликає низку неприємних наслідків.

_

Зовнішній вигляд

Чим ширша міжзубна щілина, тим помітніший дефект при посмішці чи розмові. Це призводить до розвитку комплексів у людини – проблеми психологічного характеру перешкоджають соціальній адаптації. Низька естетика посмішки може позбавити перспектив у професіях, пов'язаних із виступом перед публікою.

_

Здоров'я зубів та ясен

Залишки їжі потрапляють у проміжок між різцями, згодом розвивається карієс. При відкушуванні тверді частинки травмують відкриту ділянку ясен, що призводить до запальних процесів.

_

Дикція

Аномалія заважає правильній вимові деяких звуків – порушується дикція. Поліпшити її, не зачепивши щілину між різцями, неможливо.

_

Етапи лікування

Для усунення щілини між зубами необхідно завітати до сімейної стоматології.

Діагностика
У першому етапі проводиться діагностика. Після огляду виконується рентгенівський знімок, може бути призначена ортопантомограма. Лікар обстежує область розташування різців та альвеолярного відростка, уточнює товщину перегородки, місце розташування коренів центральних та бічних різців. Це дозволяє зробити висновок про причину появи міжрізцевої щілини та скласти план лікування.

Попередній етап
Залежно від виявленого порушення, лікар призначає попереднє лікування. Якщо діастема розвинулася внаслідок аномалії вуздечки чи кісткової перегородки, то корекції застосовується хірургічний метод. У процесі обстеження можна виявити ретинований зуб – він підлягає видаленню. Якщо виявлено ураження пародонту, що спричинило атрофію кісткової тканини, проводиться відповідне лікування.

Основне лікування
Як усунути дефект, лікар вирішує, виходячи з клінічної картини та побажань пацієнта – використовуються ортодонтичний, ортопедичний, терапевтичний методи.

_

Художня реставрація (прямі вініри)

Прямі вініри – найшвидший спосіб вирішення проблеми. Лікар проводить художню реставрацію за допомогою композитних матеріалів у роті пацієнта. Зуб препарується, матеріал наноситься пошарово і засвічується лампою – після затвердіння поверхня полірується. Мінуси такого рішення:

 • щодо невеликий термін служби композитів (5-7 років);
 • можливість пошкодження реставрації твердою їжею.
_

Керамічні вініри

Цей ортопедичний метод забезпечує відмінну естетику та більш тривалий результат. Вінір являє собою мікропротез – накладну пластинку з кераміки товщиною 0.3-0.5 мм. Її лікар наклеює на видимий бік заздалегідь підготовленого різця. При препаруванні знімається тонкий шар тканин, обробляється тільки лицьова сторона.

Мікропротез прослужить 10 і більше років, не темніючи з часом. Кераміка візуально схожа на емаллю, відтінок підбирається індивідуально – вінір від натурального зуба відрізнить лише стоматолог під час огляду. Цей метод можна застосувати навіть у випадку, якщо різець кривий (має незначну скрученість).


Мінуси такого рішення:

 • керамічний мікропротез неможливо зробити за 1 відвідування, відвідати сімейну стоматологію потрібно кілька разів – знімається відбиток, здійснюються моделювання та приміряння (Wax-up, Mock-up), виготовляється та фіксується постійний мікропротез;
 • доведеться акуратно ставитись до реставрації – при надкушуванні твердої їжі кераміка може дати тріщину.

Зв'язатися з нами

Залиште своє ім'я та номер телефону
і ми передзвонимо Вам в найкоротші терміни.

_

Фахівці

Лещук Олена Олександрівна
Директор стоматології, ортодонт, ортопед
Досвід більше 15 років